dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dna moczanowa – charakterystyka i dieta w leczeniu

data dodania: 14.04.2013

Dna moczanowa, inaczej artretyzm, to choroba metaboliczna będąca skutkiem nieprawidłowego metabolizmu kwasu moczowego jaki powstaje w naszym organizmie. Typowym obiawem jest ostry ból jednego lub kilku stawów. Spowodowane jest to odkładaniem się kryształków moczanów w tkankach.

Dna moczanowa – charakterystyka i dieta w leczeniuWyróżniamy dwa typy choroby:

Pierwotną – polega na nieprawidłowym wydzielaniu kwasu moczowego do cewek nerkowych lub też jego nadprodukcji .

Wtórną – polega na zwiększonym wytwarzaniu kwasu moczowego, spowodowanym innymi występującymi schorzeniami takimi jak na przykład białaczka. Ponadto wydalanie kwasu moczowego może być zmniejszone w okresie głodu, chorób nerek, kwasicy ketonowej czy mleczanowej.

Dnę moczanową należy bezwzględnie leczyć. Zaniedbana niesie za sobą szereg konsekwencji. Na ciele mogą pojawiać się tak zwane guzki dnawe, powstają także ubytki kostne i cierpi nasz układ moczowy.

Dieta w leczeniu artretyzmu polega na rezygnacji z potraw bogatych w puryny, z których to kwas moczowy jest produkowany. Przede wszystkim są to produkty mięsne, kakao, rośliny strączkowe i niektóre ryby. Ważną kwestią jest także zwiększona podaż płynów, aby wypłukać kwas moczowy z organizmu. Pacjent powinien także zrezygnować z picia alkoholu. Atak dny moczanowej bardzo często następuje nad ranem, po obfitym posiłku któremu towarzyszyło spożycie etanolu.

 

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie