dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dieta z indeksem glikemicznym - na czym właściwie polega?

data dodania: 18.08.2012

Czym jest tajemniczo brzmiący indeks glikemiczny? To nic innego, jak miara szybkości trawienia pokarmu oraz jego zdolność do podnoszenia poziomu glukozy we krwi. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Im szybciej dany produkt ulega rozpadowi w układzie trawiennym, tym wyższy jest jego indeks glikemiczny.

Dieta z indeksem glikemicznymNajwyższy indeks glikemiczny przypisywany jest glukozie i wynosi 100. Względem tej wartości obliczane są indeksy dla innych węglowodanów i produktów je zawierających. Najszybciej rozkładaną substancją w naszym organizmie jest sacharoza, czyli powszechnie stosowany cukier. Zostaje on rozłożony na glukozę i organizm domaga się kolejnych porcji. Im wyższy indeks glikemiczny produktu, tym szybciej odczuwamy głód. Im indeks jest niższy, tym produkt wolniej się trawi, a my jesteśmy syci.

 

Czy zdarzyło ci się kiedyś zjeść porządną porcję makaronu, a po godzinie znów poczułeś się głodny? To wszystko wina wysokiego indeksu glikemicznego, który sprawia, że makaron szybko się trawi. Podobnie sprawa wygląda z uczuciem senności, często występującym po spożyciu węglowodanowego posiłku. Poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, a następnie szybko maleje. To sprawia, iż czujemy się pozbawieni energii. I co wtedy robimy? Sięgamy po czekoladę czy inne łakocie, które ulgę przynoszą tylko na chwilę. Dlatego znowu po nie sięgamy - i tak do wieczora.

 

Jeśli spożywamy produkty o wysokim indeksie glikemicznym, do krwi dostaje się dużo glukozy i nasza trzustka zaczyna produkować hormon zwany insuliną. Jej zadaniem jest obniżenie poziomu glukozy we krwi (dostarczenie jej do komórek ciała). Ponieważ jej rola jest tak ważna, należy utrzymywać ją na w miarę niskim poziomie. Można to osiągnąć, spożywając produkty o niskim indeksie glikemicznym. Spożywanie takich produktów pozwala na skuteczną redukcję masy ciała.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie