dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dieta w leczeniu kamicy żółciowej

data dodania: 09.04.2013

Problem kamicy żółciowej, polega na tworzeniu się kamieni żołciowych ze względu na nieprawidłowy skład żółci. Żółć jest wydzieliną wątroby, która pomaga emulgować tłuszcze umożliwiając ich trawienie. Magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym, gdzie oczekuje na moment kiedy będzie potrzebna. Kiedy skład żółci jest nieprawidłowy, wytrącają się tak zwane kamienie żółciowe. Mogę one powstawać pojedynczo lub w większej ilości. Miejscem ich zalegania może być pęcherzyk żółciowy lub drogi żółciowe.

Dieta w leczeniu kamicy żółciowejIstnieje szereg czynników, wpływających na ich powstawanie. Wyróżniamy tutaj między innymi:

  • Nadmierną podaż tłuszczów zwierzęcych w diecie
  • Duże spożycie cukru
  • Zbyt małą podaż błonnika w diecie
  • Istniejące już choroby takie jak: cukrzyca, otyłość, zaburzenia lipidowe
  • Złe nawyki żywieniowe takie jak: nieświeże jedzenie, jedzenie nieregularnych posiłków, pośpiech w trakcie jedzenia, mała ilość owoców i warzyw w diecie, jedzenie fast food

Jak wygląda dieta w kamicy żółciowej? Przede wszystkim posiłki należy spożywać regularnie. Małe porcje 5-6 razy dziennie. Stosujemy dietę lekkostrawną. Unikamy potraw tłustych, smażonych, pieczonych i generalnie ciężkostrawnych. Pokarmy najlepiej przygotowywać metodą gotowania, gotowania na parze lub duszenia bez obsmażania.

 

Eliminacji z diety powinny ulec przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak na przykład smalec,  tłuste mięsa, słonina, boczek czy podroby. Ponadto ważną kwestią jest także zapewnienie odpowiedniej podaży błonnika (20-40g dziennie). Pamiętajmy, aby spożywane przez nas potrawy były zawsze świeże i zdrowo przygotowane.

 

Należy także zmiejszyć ilość lub całkowicie wyeliminować  cukier z diety. Jedzenie typu fast food także powinno zniknąć z naszego jadłospisu. W jego miejsce powinny pojawić się świeże warzywa i owoce.

 

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie