dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dieta Dukana

data dodania: 11.08.2012

Jedną z najbardziej popularnych diet w dzisiejszych czasach jest dieta francuskiego lekarza Pierre Dukana. Można ją spotkać także pod nazwą diety Protal, pochodzącej od jej głównego założenia, które polega na ograniczeniu spożycia tłuszczów i węglowodanów, na rzecz większego spożycia produktów białkowych.


Dieta DukanaDieta składa się z czterech faz. Faza I nazywana jest fazą uderzeniową. W czasie jej trwania spożywać można jedynie białko o niskiej zawartości tłuszczu. Dozwolonymi produktami są między innymi: chudy nabiał, mięso z indyka czy kurczaka, chuda wołowina, ryby, jaja kurze. W związku z dużą zawartością azotu w spożywanym białku, należy zwiększyć podaż przyjmowanych płynów do ok. 1,5 litra dziennie. Najlepiej aby większą część z nich stanowiła niegazowana woda mineralna, dodatkowo pić można także herbatki ziołowe oraz napoje typu light. Długość trwania fazy wynosi od pięciu do dziesięciu dni, w zależności od ilości kilogramów, które chcemy stracić.

Faza II zwana jest inaczej fazą równowagi. Do listy produktów dozwolonych w poprzedniej fazie dołączamy warzywa. Bardzo ważnym elementem tego etapu jest stosowanie systemu naprzemiennego, tzn. przez pięć dni jemy proteiny z warzywami, a przez kolejne pięć dni - bez warzyw. Faza ta trwa do momentu uzyskania wymarzonej wagi.

Fazę III stanowi utrwalenie wagi. Stopniowo wprowadzamy do jadłospisu zakazane wcześniej produkty takie jak owoce, pełnoziarniste pieczywo, produkty skrobiowe. Długość trwania fazy to 10 dni na każdy stracony kilogram masy ciała. Dwa razy w tygodniu można zrobić sobie tzw. ucztę, to znaczy zjeść dowolnie wybrany (nawet zakazany!) posiłek. Należy jednak pamiętać, aby następnego dnia spożywać jedynie białko, jak w fazie I.

Ostatnią fazą jest faza IV, która powinna trwać do końca życia. Polega na wprowadzeniu w swoje nawyki żywieniowe jednego dnia białkowego w tygodniu. Istotne jest to, aby zawsze był to ten sam dzień, np. białkowe czwartki.

Dieta Dukana pozwala osiągnąć naprawdę spektakularne efekty, jeśli chodzi o utratę nadmiernych kilogramów. Jest ona jednak dietą wysokobiałkową, która bardzo obciąża nerki, dlatego osoby mające z nimi problemy diety tej nie powinny stosować.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie