Nie można wskazać jednej przyczyny depresji, to choroba uwarunkowana wieloma czynnikami. Najczęściej wywołuje ją ciężkie przeżycie, np. utrata bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, czy też brak satysfakcji z wykonywanego zawodu. Niestety na depresję choruję również osoby, którym w opinii społeczeństwa nic nie brakuje, mają świetną pracę, szczęśliwą rodzinę, a jednak czują ciągły smutek.
Do najczęstszych objawów depresji należą:
brak apetytu lub jego wzrost, nagła utrata wagi bez stosowania diety lub przybranie na wadze
depresyjny nastrój niemal codziennie i prawie przez cały dzień
niska samoocena, utrata wiary w siebie
brak zainteresowania czynnościami, które do tej pory przynosiły radość
zaburzenia snu (bezsenność, nadmierna senność, spadek jakości snu, wybudzanie się w nocy)
ciągłe zmęczenie, brak energii
pobudzenie lub spowolnienie
poczucie winy niemal codziennie
problemy z koncentracją, myśleniem, niezdecydowanie, trudności z podejmowaniem decyzji
powtarzające się myśli o śmierci, myśli samobójcze
Musimy pamiętać, iż wymienione objawy muszą się utrzymywać codziennie przez co najmniej dwa tygodnie, inaczej mamy do czynienia z chandrą, która ustępuje zazwyczaj po kilku dniach.
Jeśli większość z objawów utrzymuje się niemal przez cały dzień, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty lub psychiatra czy też psycholog. Czasami wystarczy sama terapia. Często jednak jest ona połączona z przyjmowaniem leków. Leczenie trwa zazwyczaj długo. Najważniejsze, aby wyeliminować możliwość nawrotów choroby.
Niezwykle istotne jest wsparcie przyjaciół, rodziny. Bliskim osobom często trudno jest zrozumieć chorobę. Chory słyszy rady typu: „Weź się w garść”, „Nie przesadzaj, przecież wszystko jest dobrze”. Tak naprawdę to najgorsze, co można powiedzieć osobie, która zmaga się z depresją, Tu nie wystarczy po prostu „wzięcie się w garść”, to nie takie łatwe. Potrzeba zatem dużo czasu, cierpliwości i wytrwałości.
Depresji nie wolno lekceważyć!
Źródło: Hammen Constance: Depresja, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004
Autor: Iwona Berny
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto