dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Czym jest opryszczka wargowa i jak ją leczyć?

data dodania: 02.04.2013

Opryszczka jest chorobą wywołaną przez wirusa Herpes simplex. Za powstawanie odmiany wargowej odpowiedzialny jest wirus HSV1. Typowym objawem chorobowym jest powstawanie pęcherzyków zapalnych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i warg.

Czym jest opryszczka wargowa i jak ją leczyć?Z początku, pęcherzyki te są wypełnione płynem surowiczym, jednak z czasem pękają i pokrywają się strupami. Dolegliwościom towarzyszy zazwyczaj ból i pieczenie. Jako formę leczenia stosuje się preparaty miejscowe, czyli maści dostępne w aptekach bez recepty. Jednak wirusa nie da się całkiem zlikwidować z organizmu. Jeżeli raz ulegliśmy zarażeniu, musimy się liczyć z nawrotami choroby. Występują one zazwyczaj w momencie osłabieni układu odpornościowego.

Istnieje szereg domowy sposobów walki z opryszczką. Dzięki nim można znacznie skrócić czas jej trwania.

Czosnek

Od wieków czosnek jest ceniony i wykorzystywany w medycynie ludowej ze względu na swoje antybakteryjne i przeciwgrzybiczne właściwości. Na zajęte opryszczką miejsca należy stosować krojone ząbki czosnku. Minusem stosowania tej metody jest nieprzyjemny zapach.

Cebula

Zasada jej działania jest zbliżona do metody czosnkowej, aczkolwiek pozbawiona jest ona charakterystycznego niemiłego zapachu. Oprócz przykładania miejscowego, stosować można także sok lub syrop z cebuli.

Cytryna

Dzięki swoim oczyszczającym właściwościom i dużej zawartości witaminy C, cytryna doskonale sprawdza się w leczeniu zmian opryszczkowych. Wystarczy przykładać plasterki na miejsca zmienione chorobowo najczęściej jak to możliwe.

Miód

Dla wszystkich amatorów miodu, jest on najprzyjemniejszą formą leczenia opryszczki. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Miodem polecanym szczególnie w tym wypadku jest miód lipowy. Zasada stosowania jest taka sama jak w przypadku cytryny.

Pasta do zębów

Zawarty w niej fluor działa zabójczo na opryszczkę. Pastę najlepiej aplikować na noc.

Aspiryna

Kwas acetylosalicylowy (to właśnie chemiczna nazwa aspiryny/polopiryny) działa silnie przeciwzapalnie. Tabletkę należy rozgnieść i zmieszać z kilkoma kroplami ciepłej wody. Tak powstałą papkę nakładamy bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie