dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Czy jestem w ciąży?

data dodania: 17.10.2011

Choć pierwsze objawy ciąży nie są zazwyczaj rozstrzygające, nie można ich ignorować. Należy zatem bacznie obserwować zmiany zachodzące w naszym organizmie i skonsultować je z lekarzem.

ciążaOpóźnienia w miesiączkowaniu mogą, ale nie muszą być objawem ciąży. Istnieją bowiem także inne czynniki, które mają wpływ na nieregularność miesiączek. Należą do nich między innymi: długotrwały stres, nadmierne odchudzanie i anemia. Regularny cykl menstruacyjny powinien trwać około 28 dni, ale jego wydłużenie lub skrócenie o kilka dni niekoniecznie jest zwiastunem ciąży.

Zdarza się, że występowanie plamienia międzymiesiączkowego nie wywołanego przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych może być objawem ciąży. Plamienie może pojawić się już dziewięć dni od zapłodnienia.

Ze względu na to, że podczas ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie kobiety, pobudzona zostaje praca nerek, które w szybszym tempie przetwarzają płyny. Wczesnym symptomem ciąży może być zatem częstsze niż zazwyczaj oddawaniem moczu.

Podczas ciąży piersi stają się wrażliwsze i bardziej podatne na ból. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie, który przygotowuje się do rewolucji, jaka zajdzie w nim w ciągu najbliższych miesięcy.

Zwiększenie produkcji progesteronu może z kolei skutkować uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia. Warto jednak zauważyć, że przemęczenie i uczucie napięcia, które utożsamiamy z ciążą, mogą być równie dobrze symptomami grypy, a niekiedy także depresji.

Nudności, które wiele kobiet odczuwa podczas ciąży są dalszym następstwem zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety, w którym rozwija się nowe życie. Są one często bezpośrednio związane z innym symptomem odmiennego stanu, a mianowicie tzw. „dziwnym” apetytem. Kobieta, która dotychczas nie przepadała za słodyczami nagle odczuwa niepohamowaną chęć na czekoladę. Inna, która normalnie nie tknęłaby mięsa, w ciąży zajada się kurczakami. Tak nietypowe zachcianki żywieniowe bardzo często zwiastują ciążę.

Ze względu na to, że wymienione wyżej objawy nie dają stuprocentowej pewności, warto zastosować test ciążowy, który dostępny jest w każdej aptece lub drogerii. Absolutnie rozstrzygające jest natomiast badanie lekarskie.


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie