dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Czy dieta może wpłynąć na rozwój raka? Cz. I

data dodania: 01.03.2012

Spośród przyczyn powstawania i rozwoju nowotworów na pierwszym miejscu wskazywana jest niewłaściwa dieta. Odpowiednia modyfikacja naszych nawyków żywieniowych może pomóc uchronić się przed rozwojem raka jelita grubego – najbardziej dietozależnego nowotworu.

dieta w nowotworachCzego unikać?

Prawidłowo dobrana dieta zazwyczaj wywiera prozdrowotny wpływ na ludzki organizm, jednakże niektóre produkty mogą być źródłem substancji o potencjalnym działaniu rakotwórczym. Zaliczamy tutaj pestycydy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, nitrozwiązki, alfatoksyny, aminy, wolne rodniki i akrylamid. Niestety, całkowita eliminacja z pożywienia powyższych związków nie jest możliwa, warto jednak ograniczyć niektóre produkty: wędzone, konserwowane lub smażone mięso i ryby, produkty smażone w głębokim tłuszczu, prażone chipsy, tosty czy płatki. Tłuszcze zwierzęce, proste węglowodany oraz alkohol mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego.

Składniki ochronne

Wieleproduktów spożywczych zawiera liczne składniki, które mogą hamować rozwój nowotworów dietozależnych. Mechanizm ich działania jest bardzo zróżnicowany, można stwierdzić, że aktywne są we wszystkich stadiach rozwoju choroby. Zapobiegają mutacjom w obrębie DNA, wzmagają procesy naprawcze i odtruwające, mogą również ograniczyć powielanie i rozprzestrzenianie się zmutowanych komórek.

Błonnik

Jest to substancja powszechnie występująca w pokarmach roślinnych: otrębach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, owocach, warzywach, płatkach itp. Błonnik wykazuje zdolność zatrzymywania wody w świetle jelita. Obecne w kale substancje rakotwórcze stają się przez to mniej stężone, a ponadto czas ich szkodliwego działania na błonę jelita się skraca, gdyż błonnik wzmaga również szybkość wypróżniania. Oprócz spożywania dużych ilości produktów roślinnych można sięgnąć po oparty na błonniku suplement diety.

Niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT

Kwasy omega-3, do których zaliczamy kwas alfa-linolenowy (ALA), eikozapentaenowy (EPA) oraz deoksyheksaenowy (DHA) są bardzo cennymi składnikami pożywienia o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym. Dzieje się tak, ponieważ kwasy te mają zdolność wbudowywania się w błony komórek nowotworowych i hamowania ich namnażania, a ponadto zwiększają wrażliwość na leczenie zmian rakowych. Kwasy omega-3 dostępne są w tłustych rybach morskich, tranie oraz olejach roślinnych: lnianym i słonecznikowym.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie