dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Czekoholizm

data dodania: 06.04.2012

Uzależnić można się od wielu rzeczy: nie mówiąc o używkach, coraz częściej słyszymy o nadmiernej potrzebie zakupów, opalania się, dbania o wygląd sylwetki, przesiadywania w sieci czy spożywania czekolady. Czy to ostatnie może stać się prawdziwym uzależnieniem?

czekoladaNie jest ważne czy gorzka, czy mleczna, czy w postaci czekoladek, czy tylko czekoladowego nadzienia - miłośnicy czekolady pochłaniają ją w olbrzymich ilościach, twierdząc przy tym, że pomaga im normalnie funkcjonować i zachować dobre samopoczucie.

Na początku XVII wieku czekolada zawitała do Polski. Została wówczas uznana za lekarstwo o szerokim działaniu: miała być pomocna w reumatyzmie, bezsenności, bólu gardła a nawet cholerze i czerwonce. Nic więc dziwnego, że specyfik ten – nie dość, że smaczny to jeszcze zdrowy – osiągnął wówczas horrendalnie wysokie ceny, przez co dostępny był tylko dla arystokracji. Obecnie potwierdzono pozytywny wpływ czekolady na zdrowie człowieka – ma ona działać przeciwzakrzepowo i jako przeciwutleniacz chroni nasze serce  i układ nerwowy. 

Niestety nadmierne spożywanie czekolady niesie ze sobą pewne niekorzystne skutki: jako wysokokaloryczny przysmak (100 g = 500 kcal!) sprzyja otyłości, a zawarte w niej składniki pogorszają cerę. Ponadto, zdaniem naukowców nadmierne spożywanie czekolady w istocie może prowadzić do uzależnienia. Okazało się bowiem, że w trakcie jedzenia tego smakołyku, dochodzi do aktywowania w mózgu tego samego obszaru, co w przypadku innych uzależnień – tzw. układu nagrody. Wyzwalające się przy tym hormony szczęścia - endorfiny, w istocie powodują polepszenie samopoczucia i chęć powtórnego sięgnięcia po czekoladę.

Przejście od jedzonej sporadycznie czekolady do systematycznego zastępowania nią posiłków, jak również sytuacje, w których złe samopoczucie, rozdrażnienie i stres mijają po zjedzeniu czekolady, należy traktować jako niepokojące objawy świadczące o rozwijającym się uzależnieniu. Należy wówczas uruchomić zasoby swojej silnej woli i ograniczyć spożywanie czekolady, zastępując ja np. wysiłkiem fizycznym. Ruszając się, organizm również wytwarza znaczne ilości „rozweselających” endorfin,  a zbędne kilogramy przestaną nam grozić.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie