dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Cytologia – na czym polega i jak często należy ją wykonywać?

data dodania: 09.03.2013

Pierwsze badanie cytologiczne powinna wykonać każda kobieta między 20 a 25 rokiem życia lub też wkrótce po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Jeżeli wynik okaże się prawidłowy, następne badanie powinno się wykonać po upływie trzech lat. Jeżeli jednak wynik był nieprawidłowy lub pacjentka należy do tak zwanej grupy ryzyka, badanie powinno się wykonywać co roku lub częściej.

Cytologia – na czym polega i jak często należy ją wykonywać?Cytologia jest badaniem bezbolesnym, polegającym na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Jak należy interpretować wyniki? Dawniej pacjentka dowiadywała się którą ma „grupę”. Grupa I i II oznaczała wynik prawidłowy. Grupy III, IV i V świadczyły o konieczności leczenia. Obecnie obowiązuje jednak klasyfikacja Bethesda:

Cytologia prawidłowa - w próbce obecne są tylko komórki prawidłowe.

Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w próbce obecne są komórki prawidłowe ale także nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.

Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w próbce obecne są komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym.

AGUS/ASCUS - wynik nieprawidłowy. W próbce obecne są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Ale nie ma komórek, z których mogą powstać nowotwory.

Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy. W próbce obecne są pojedyncze komórki, z których mogą powstać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym.

Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstać nowotwory.

Cytologię najlepiej wykonywać w pierwszej połowie cyklu. Ponadto, na trzy dni przed badaniem należy się powstrzymać od współżycia i stosowania środków dopochwowych czy irygacji. Jeżeli nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia, a chciałabyś się zbadać, nie ma ku temu przeciwwskazań, trzeba tylko uprzedzić o tym wcześniej lekarza.

Badanie cytologiczne jest nieskomplikowane, bezbolesne i pozwala na wykrycie poważnych chorób. Dlatego warto je robić regularnie. Już dziś zadbaj o siebie i zrób cytologię!

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie