dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Cukrzyca cukrzycy nie równa – czym różni się typ I od II?

data dodania: 08.10.2012

Cukrzyca jest chorobą trzustki, polegającą na upośledzeniu produkcji hormonu zwanego insuliną. Jego rola w organizmie jest ogromnie ważna. To właśnie dzięki niemu glukoza może zostać przetransportowana z krwi do komórek ciała. Kiedy komórki trzustkowe odpowiedzialne za jego produkcję, zwane komórkami beta, funkcjonują nieprawidłowo lub nie pracują wcale, glukoza jaką dostarczyliśmy do krwi wraz z posiłkiem nie może przedostać się do komórek. W rezultacie komórki nadal są „głodne”, gdyż nie otrzymały swojej porcji paliwa, a my tracimy na wadze. Organizm początkowo sięga po zgromadzone kwasy tłuszczowe, jednak później energię pobiera z własnych białek. Mówiąc prosto, organizm trawi sam siebie!

CukrzycaCukrzyca typu I jest tak zwaną chorobą autoimmunologiczną. Co to oznacza? Nasz organizm rozpoznaje i traktuje komórki beta trzustki jako ciało obce i próbuje je zwalczyć, jak podczas infekcji. W starciu z przeciwciałami trzustka ma niewielkie szanse, dlatego zahamowana zostaje produkcja insuliny. Dlatego cukrzyca typu I jest chorobą insulinozależną. Pacjent przez całe życie musi aplikować sobie odpowiednią dla siebie dawkę insuliny w postaci zastrzyków.

U kogo najczęściej występuje typ I cukrzycy? - U osób młodych i szczupłych. Nie jest to oczywiście ścisła reguła! Ta choroba w społeczeństwie stanowi poniżej 1% przypadków. Najczęstszymi objawami są:

  • wzmożone pragnienie

  • problemy ze wzrokiem

  • utrata masy ciała.

Czy da się w jakiś sposób uchronić przed tą postacią choroby? Niestety nie. Prawidłowa dieta i styl życia nie wystarczą, gdyż w tym przypadku często decydują uwarunkowania genetyczne lub przebyte infekcje bakteryjne.

Cukrzyca typu II wynika natomiast z nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz prowadzenia sprzyjającego chorobie trybu życia. W dzisiejszych czasach jemy coraz więcej i coraz mniej się ruszamy. Żyjemy także w dużym stresie. Te wszystkie czynniki mogą prowadzić do tak zwanej insulinooporności, czyli niewrażliwości specyficznych receptorów na uwalnianą przez trzustkę insulinę. Powoduje to, że komórki trzustki wydzielają jej za mało lub przestają całkowicie ją produkować. Dlatego leczenie polega na podawaniu leków lub insuliny, jeżeli zahamowana została produkcja hormonu.

Niestety, cukrzyca jest chorobą późno rozpoznawaną. Dzieje się tak, ponieważ wysokie stężenie cukru we krwi nie daje przykrych objawów - po prostu nic nas nie boli. Kryterium do rozpoznania cukrzycy jest zmierzenie poziomu cukru we krwi na czczo. Jeżeli przekroczy on poziom 7 mmol/litr, można podejrzewać występowanie choroby. Diagnostyka jest niezwykle ważna, ponieważ cukrzyca niesie za sobą poważne powikłania, takie jak stopa cukrzycowa (która może zakończyć się nawet amputacją kończyny!), ślepota czy niewydolność nerek.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie