dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Codzienna pielęgnacja skóry dziecka Cz. I

data dodania: 27.08.2012

Skóra Twojego dziecka potrzebuje czasu, by dojrzeć i zapewnić mu należytą ochronę. Jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia niż skóra dorosłego, przez co wymaga odpowiednich preparatów do pielęgnacji i higieny, które zagwarantują jej maksymalne bezpieczeństwo i tolerancję. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami pielęgnacji skóry Twojego dziecka.

pielegnacja skrz dyieckaSkóra niemowlęcia i małego dziecka pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Dopiero przez dziecko 2-3 roku życia w pełni nabiera cech dojrzałych.   

1. Naskórek noworodka jest cieńszy i  bardziej delikatny niż u osób dorosłych. Jest również mniej elastyczny i jaśniejszy. 
2. Skóra ma mniej kwaśny odczyn, a wartość typową dla dorosłego (pH 5,4—5,9) osiąga po ukończeniu przez dziecko kilku tygodni życia.
3. Barwnik skóry - melanina - jest produkowany w znacznie mniejszej ilości niż u dorosłego, dlatego skóra jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne.
4. W skórze noworodków i niemowląt znajduje się znacznie mniej gruczołów potowych, które dodatkowo nie w pełni pracują, dlatego dzieci w tym wieku gorzej adaptują się do wysokiej temperatury i są bardziej podatne na przegrzanie.
5. Co istotne, stosunek powierzchni skóry do masy ciała dziecka jest znacznie większy niż u dorosłego.  Małe dzieci są przez to bardziej narażone na zwiększoną utratę części płynów ustrojowych w trakcie parowania przez skórę, zwiększone pochłanianie ciepła (przegrzanie) i jego utratę (wychłodzenie) oraz zwiększone wchłanianie substancji kontaktujących się ze skórą (leki, substancje chemiczne). 

Wszystkie te cechy sprawiają, że niedojrzała skóra wymaga odpowiednich preparatów i technik pielęgnacyjnych.
Oto najważniejsze zasady, którymi mama powinna kierować się w trakcie kąpieli:

1. Należy wybrać preparat pieniący o neutralnym pH, taki, który jest hipoalergiczny (czyli minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii), i  nie zawiera mydła. Kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę (substancje zapachowe, konserwanty) i zaburzać czynność ochronnej bariery naskórka (inny odczyn preparatów dla dorosłych).
2. W pierwszych kilku miesiącach życia codzienna kąpiel nie jest bezwzględnie konieczna, pod warunkiem że podczas każdej zmiany pieluszki dokładnie przemywa się skórę w tej okolicy, najbardziej narażoną na zabrudzenie i podrażnienie. O codzienną kąpiel należy zadbać, gdy dziecko nauczy się samodzielnie przemieszczać i jeść (oblewa się i brudzi) oraz w upalne dni.
3. Można używać tego samego preparatu do twarzy, ciała i włosów, ważne jest jednak, aby nie podrażniał oczu.
4. Preparat myjący należy nakładać bezpośrednio na dłoń. Korzystanie z rękawicy bądź myjki powoduje większe podrażnienie skóry.
5. W przypadku niemowląt, kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut - następnie należy obficie spłukać dziecko wodą.
6. Po wyjęciu dziecka z wanienki należy dokładnie otulić je miękkim ręcznikiem, żeby mu było ciepło. Następnie należy bardzo dokładnie osuszyć skórę dziecka, poprzez przykładanie ręcznika, nie pocieranie. 
7. Należy zawsze kąpać dziecko w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura minimum 20-22° C. Woda z kolei nie powinna przekraczać 33—34°C. Można zmierzyć ją termometrem bądź orientacyjnie, poprzez zanurzenie w wodzie przedramienia lub łokcia – gdy nie odczuwa się chłodu ani wyraźnego ciepła, temperatura wody jest odpowiednia.
8. Przed delikatnym zanurzeniem dziecka w wodzie, należy podtrzymać przedramieniem jego szyję i głowę, palcami natomiast chwycić bark dziecka, co zabezpieczy go przed wyślizgnięciem się.  Drugą ręką można w tym czasie myć i opłukiwać malucha. Zanurzając dziecko głębiej, zawsze należy podtrzymywać jego główkę, utrzymując ją nad powierzchnią wody.
9. Noworodki i niemowlęta najwygodniej kąpać w wanience. Woda powinna przykrywać dziecko do połowy. Na dnie wanienki powinno się umieścić matę antypoślizgową.
10. Nie wolno nigdy zostawiać dziecka samego w wannie!

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie