dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Co się kryje w lakierach do paznokci?

data dodania: 26.02.2013

Głównym kryterium jakim kierujemy się podczas wyboru lakieru do paznokci jest jego kolor. Tak naprawdę powinniśmy jednak zwracać uwagę na listę jego składników i wybierać te o najmniejszej zawartości substancji szkodliwych.

Co się kryje w lakierach do paznokci?Kontrowersje pojawiają się wokół tak zwanego „toksycznego trio”. Chodzi o szkodliwe składniki lakierów do paznokci takie jak: toluen, formaldehyd i ftalany. Przedstawiamy krótką charakterystykę:

TOLUEN

Związek chemiczny, będący dobrym rozpuszczalnikiem niepolarnym. Jego zastosowanie w lakierach do paznokci powoduje, iż mają one konsystencję zawiesiny i składniki dobrze mieszają się ze sobą. Jest związkiem wysoce lotnym, który po nałożeniu warstwy emalii na paznokieć - wyparowuje. Jako substancja chemiczna został zakwalifikowany do tych szkodliwych dla człowieka. Może działać upośledzająco na układ rozrodczy.

FORMALDEHYD

Związek organiczny, którego 10% roztwór nazywany jest potocznie formaliną (tak, dokładnie ten sam który służy do konserwacji zwłok i preparatów biologicznych). Wykazuje działanie drażniące oraz rakotwórcze. Jego zastosowanie w produkcie wymaga czytelnej informacji na opakowaniu. Jego maksymalne stężenie w preparatach nie może przekroczyć 0,05%. Producenci często zamiast czystej postaci formaldehydu używają jego pochodnych.

FTALANY

Najczęściej stosowany przez producentów jest ftalan dietylu. Jest to organiczny rozpuszczalnik o właściwościach nadających substancjom plastyczność. Działa toksycznie na układ hormonalny człowieka. Może przedostawać się przez barierę łożysko-płód i negatywnie wpływać na rozwój dziecka. W skrajnych przypadkach może powodować nawet upośledzenie płodności.

Czy faktycznie lakiery do paznokci mogą nam zaszkodzić? Owszem, zawierają one szkodliwe substancje, jednak w tak niskich stężeniach, iż nie powinny one zagrażać naszemu zdrowiu. Istnieją jednak przypadki zatrucia lakierami do paznokci. Objawy to problemy z oddychaniem, nudności, wymioty i bóle głowy. Dlatego jeżeli chcesz być pewna, że w twoim lakierze nie ma niebezpiecznych substancji, dokładnie sprawdzaj etykiety przed dokonaniem zakupu. Warto także zaopatrywać się w lakiery zrobione na bazie substancji naturalnych.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Wasze komentarze (1)
Dodaj komentarz

~ allina.. - 11 lat 3 miesięcy temu.

kobitoom być :)

Zgłoś do usunięcia

Ciekawe ? 1 Tak Nie 0

Dodaj komentarz dla artykułu

Dodaj komentarz
Wyników: 1
1
1

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie