dawkowanie.pl

Strona główna 14 czerwca 2024 , imieniny : Walerego i Bazylego

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Co nałogowy palacz wiedzieć powinien

data dodania: 09.01.2013

Co sprawia, że papierosy tak silnie uzależniają? Zawdzięczamy to zawartej w nich nikotynie. To silna neurotoksyna, pobudzająca mózg do produkcji dopaminy – substancji odpowiedzialnej za wywoływanie uczucia szczęścia. Dodatkowo pobudza ona nasz organizm do działania i wywołuje wrażenie odprężenia i zrelaksowania. Nic dziwnego, że organizm domaga się więcej i więcej!

Co nałogowy palacz wiedzieć powinienPoza nikotyną papierosy zawierają jeszcze szereg tak zwanych substancji smolistych. Nie brzmi to zachęcająco. Są to między innymi związki takie jak :

  • cyjanowodór

  • tlenek węgla

  • benzen

  • formaldehyd (jego 10% roztwór zwany jest potocznie formaliną)

  • arsen

Poza tym w papierosie znajdziemy jeszcze amoniak, aceton i inne chemikalia.

Ponadto palenie papierosów powoduje zwiększoną utratę witamin. Paląc pozbawiasz się sporej części witaminy C, witamin z grupy B oraz wapnia budującego kości. W wyniku palenia dochodzi także do wzrostu wydzielania kwasu w żołądku, co może prowadzić do powstawania wrzodów (zwłaszcza jeżeli palimy na czczo).

Bardzo częstą i przykrą dolegliwością jaka dotyka palaczy jest uciążliwy kaszel. To nic innego jak mechanizm obronny organizmu przed substancjami znajdującymi się w dymie papierosowym. Jeżeli palisz dużo, organizm wytwarza nadmiar śluzu, co utrudnia swobodne oddychanie.

Warto też pomyśleć o najbliższych, codziennie narażonych na kontakt z toksynami w wyniku biernego palenia. Staraj się jak najbardziej ograniczyć palenie, jeżeli przebywasz w towarzystwie osób niepalących. I nigdy nie pal przy dzieciach! Ponadto, jeżeli dopiero planujesz założenie rodziny, musisz wiedzieć, że palenie powoduje obniżenie płodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Palenie papierosów sprawia przyjemność i pomaga nam się zrelaksować. Ma jednak wiele negatywnych skutków ubocznych. Pomyśl zatem, czy warto się truć na własne życzenie.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie