Bulimia (nazywana potocznie „żarłocznością”) należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych dotyczących odżywiania oraz obsesyjnego odchudzania, z którymi najczęściej borykają się nastolatki.
Osoby cierpiące na bulimię uwielbiają jeść, ale jednocześnie nie mogą pogodzić się z rezultatami stosowanej przez nie diety.
W związku z tym za wszelką cenę próbują od razu pozbyć się „wyrzutów sumienia” w postaci kolejnego kilograma poprzez wymuszanie wymiotów.
Powszechną metodą jest również stosowanie wszelkiego rodzaju środków przeczyszczających, jak też nadmierne uprawianie sportu, które traktowane jest jako kara za przejedzenie, a właściwie delektowanie się „ukochanym” aczkolwiek tuczącym posiłkiem.
Pamiętajmy jednak, że bulimia to nie tylko choroba związana z niewłaściwym odżywianiem, ale przede wszystkim poważna choroba psychiczna.
Nie leczona bulimia może w skrajnych wypadkach doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, a czasem nawet i do śmierci.
Do podstawowych symptomów żarłoczności zaliczamy: zaburzenia cyklu miesiączkowego, stany depresyjne, suchą skórę, ogólne osłabienie i wycieńczenie całego organizmu, problemy z układem pokarmowym, jak również uzależnienie od środków przeczyszczających czy też różnych suplementów wspomagających odchudzanie.
Leczenie bulimii polega głównie na udziale w terapiach psychologicznych.
W skrajnych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologicznie, przykładowo fluoksetyną, która jest odpowiedzialna za stymulowanie uczucia głodu.
Bulimia lub podejrzenia bulimii zawsze wymagają konsultacji z psychologiem.
Autor: Aleksandra Święcicka
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto