dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Co ma wspólnego bulimia z żarłocznością?

data dodania: 12.12.2011

Jeśli zauważysz, że Twoje dorastające dziecko spożywa „tony” jedzenia, a pomimo tego jest zadziwiająco chude. Do tego, zaraz po zjedzeniu posiłku zamyka się w łazience i wymiotuje- przyjrzyj się bacznie całej sytuacji i pogadaj z dzieckiem bo być może cierpi na bulimię.

bulimiaBulimia (nazywana potocznie „żarłocznością”)  należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych dotyczących odżywiania oraz obsesyjnego odchudzania, z którymi najczęściej borykają się nastolatki.

Osoby cierpiące na bulimię uwielbiają jeść, ale jednocześnie nie mogą pogodzić się z rezultatami stosowanej przez nie diety.

W związku z tym za wszelką cenę próbują od razu pozbyć się „wyrzutów sumienia” w postaci kolejnego kilograma poprzez wymuszanie wymiotów.

Powszechną metodą jest również stosowanie wszelkiego rodzaju środków przeczyszczających, jak też nadmierne uprawianie sportu, które traktowane jest jako kara za przejedzenie, a właściwie delektowanie się „ukochanym” aczkolwiek tuczącym posiłkiem.

Pamiętajmy jednak, że bulimia to nie tylko choroba związana z niewłaściwym odżywianiem, ale przede wszystkim poważna choroba psychiczna.

Nie leczona bulimia może w skrajnych wypadkach doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, a czasem nawet i do śmierci.

Do podstawowych symptomów żarłoczności zaliczamy: zaburzenia cyklu miesiączkowego, stany depresyjne, suchą skórę, ogólne osłabienie i wycieńczenie całego organizmu, problemy z układem pokarmowym, jak również uzależnienie od środków przeczyszczających czy też różnych suplementów wspomagających odchudzanie.

Leczenie bulimii polega głównie na udziale w terapiach psychologicznych.

W skrajnych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologicznie, przykładowo fluoksetyną, która jest odpowiedzialna za stymulowanie uczucia głodu.

Bulimia lub podejrzenia bulimii zawsze wymagają konsultacji z psychologiem. 

Autor: Aleksandra Święcicka


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie