dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Chrapaniu STOP!

data dodania: 06.04.2012

Czy wiedziałeś, że głośność chrapania może dochodzić do 70 decybeli, co odpowiada pracy młota pneumatycznego? Nic więc dziwnego, że nikt w Twoim otoczeniu nie może zasnąć, a ty sam budzisz się przemęczony i niewyspany.

ChrapanieChrapanie to bardzo charakterystyczne zjawisko będące efektem drgań podniebienia miękkiego i języczka spowodowane przepływem powietrza przez zwiotczałe w czasie snu mięśnie.

Do przyczyn chrapania zaliczamy otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, niewyleczony katar i zapalenie zatok, niewystarczającą aktywność fizyczną, specyficzną anatomię szyi oraz zażywanie niektórych leków (nasennych i uspokajających), które nasilają zwiotczenie mięśni.

Najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie z tą dolegliwością jest usuniecie jej przyczyny. U osób otyłych terapia odchudzająca pozwala na zmniejszenie obwodu szyi i poprawia drożność górnych dróg oddechowych. Zerwanie z nałogiem palenia, odstawienie alkoholu, leków uspokajających i rozkurczowych jest najlepszą drogą do pozbycia się chrapania.

Dobre rezultaty przynosi spanie na boku oraz płaskie ułożenie głowy (bez poduszki), co zdecydowanie ułatwia przepływ powietrza przez gardło.

Można zdecydować się również na któryś z dostępnych w aptekach preparatów. Występują one w bardzo różnych formach: mogą to być listki do przyklejenia do podniebienia, plastry na nos, aerozole do gardła i nosa. Zawarte w nich składniki zmniejszają rozluźnienie mięśni gardła oraz nawilżają drogi oddechowe, dzięki czemu ułatwiają przepływ powietrza. Metody te skuteczne są zwłaszcza w łagodnych postaciach chrapania.

Jeżeli jednak żaden z powyższych sposobów nie przynosi upragnionego rezultatu, koniecznie udaj się do laryngologa. Chrapanie może wiązać się z innym zjawiskiem – bezdechem sennym, którego leczenie polega na zupełnie innych metodach. Bezdech oznacza, że podczas kilkunastu sekund człowiek w ogóle nie oddycha, co naraża organizm na niedotlenienie. Skutkuje to przemęczeniem, niewyspaniem a nawet pogłębieniem innych schorzeń takich jak nadciśnienie, cukrzyca i choroba niedokrwienna serca.

Autor: Aleksandra Rak

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie