dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dział Choroby neurologiczne

Choroby neurologiczne to wszystkie schorzenia związane z nieprawidłowym organicznym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego i obwodowego układu nerwowego. Diagnostyką i leczeniem takich chorób zajmują się lekarze neurolodzy.

Do chorób neurologicznych należą m.in.:

 • padaczka
 • stwardnienie zanikowe boczne
 • choroba i zespół Parkinsona (zespół parkinsonowski)
 • choroba Alzheimera
 • choroba Huntingtona
 • choroba Creutzfeldta-Jacoba
 • zespół Guillaina-Berrégo
 • stwardnienie rozsiane
 • migrena
 • klasteronowy ból głowy
 • udar mózgu
 • zapalenie opon mózgowych
 • encefalopatia wątrobowa
Źródło: Wikipedia

Artykuły w dziale Choroby neurologiczne

Padaczka - zwana inaczej epilepsją lub chorobą świętego Walentego towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Niestety, w społeczeństwie nadal krąży wiele mitów na temat tej choroby. Często uważa się, że epileptyk jest chory psychicznie, przez co normalne społeczne funkcjonowanie takiej osoby jest...

czytaj dalej »

Pomimo tego, że większość ludzi słyszało o padaczce, a nawet uczyło się jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku napadu tej choroby, wiedza na jej temat jest wciąż bardzo ograniczona. Wiele osób nadal uważa, że jest to choroba psychiczna, zakaźna lub dziedziczna. Dowiedz się o najistotniejszych...

czytaj dalej »

Wystarczy jeden gwałtowny ruch - dźwignięcie czy zerwanie się z łóżka, by poczuć w plecach ostry, przeszywający ból, tak silny, że nie można się poruszyć. Prawdopodobnie jest to atak rwy kulszowej. Czym jest ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny i jak można sobie z nią radzić?

czytaj dalej »

Choroba Parkinsona to samoistne, powoli postępujące schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Nazwa tej choroby wywodzi się od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku jako pierwszy rozpoznał i opisał charakterystyczne objawy: spowolnienie ruchowe, drżenie kończyn i sztywność...

czytaj dalej »

Pulsujący, silny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, nie do zniesienia - taki jest właśnie ból migrenowy. Ból, na który nie ma lekarstwa zapobiegającego. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na skuteczne "ujarzmienie wroga".

czytaj dalej »

Migrena to tępy, pulsujący ból głowy, najczęściej obejmujący jedynie jej część. Czas trwania napadu migrenowego waha się od kilku godzin do nawet kilku dni. Ból bywa często nie do zniesienia i wyjątkowo trudno się go pozbyć.

czytaj dalej »

Niestety, osoby cierpiące na padaczkę nie mają łatwego życia. Nie dość, że padaczka należy do uciążliwych chorób przewlekłych, to jeszcze jej leczenie trwa latami i przynosi wiele skutków ubocznych.

czytaj dalej »

Borelioza jest chorobą bakteryjną, wywołaną przez bakterie z rodziny krętków. Ich głównym nosicielem są kleszcze i w związku z tym istnieje ryzyko zachorowania po ukąszeniu.

czytaj dalej »

Choroba Alzheimera, to choroba mózgu, która stopniowo odbiera pacjentowi wszystkie nabyte umiejętności. Dzięki postępowi w medycynie można łagodzić objawy tej choroby.

czytaj dalej »

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie