dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Choroba wrzodowa żołądka – diagnostyka i leczenie Cz.II

data dodania: 22.04.2012

Choroba wrzodowa, czyli uszkodzenia śluzówki żołądka lub dwunastnicy, to problem ponad 50 procent ludzi dorosłych. Dowiedz się, jak leczyć tę dolegliwość.

wrzodyNa podstawie samych objawów trudno jest potwierdzić chorobę wrzodową. W tym celu należy przeprowadzić badanie endoskopowe, w którym przeprowadza się obserwację śluzówki przewodu pokarmowego i pobiera wycinki zmienionych tkanek. Dodatkowo wskazane jest badanie uzupełniające - wykonanie zdjęć RTG przewodu pokarmowego po wypiciu przez chorego tzw. kontrastu uwidaczniającego owrzodzenia.

Celem leczenia jest doprowadzenie do zagojenia się wrzodu oraz eliminacja czynników sprzyjających nawrotowi choroby. Przede wszystkim należy unikać stresujących sytuacji, alkoholu, kawy, ostrych przypraw i tłustych potraw. Konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów, gdyż ryzyko nawrotów wrzodów i trudności w ich gojeniu rośnie proporcjonalnie do liczby wypalanych dziennie papierosów. Posiłki o niewielkiej objętości powinny być przyjmowane regularnie. Należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Po stwierdzeniu infekcji H. pylori najważniejszym etapem leczenia jest tzw. eradykacja czyli całkowite wyeliminowanie tej bakterii. W tym celu obecnie stosuje się specjalne schematy leczenia – przez 7 dni pacjent przyjmuje dwa antybiotyki łącznie z lekiem blokującym wydzielanie kwasu (tzw. inhibitorem pompy protonowej), najczęściej omeprazolem. W 90 proc. przypadków terapia kończy się sukcesem, dzięki czemu unika się operacji.

Innymi stosowanymi lekami zmniejszającymi kwaśność w żołądku są pantoprazol i lansoprazol (podobnie jak omeprazol są inhibitorami pompy protonowej). Nie należy przyjmować ich przewlekle, z uwagi na niebezpieczeństwo powstania zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i nieodwracalnej bezkwaśności soku żołądkowego.

Inne leki to te, które blokują działanie histaminy na komórki wydzielające kwas w żołądku: cymetydyna (np. Tagamet) i ranitydyna (np. Ranigast, Zantac).

Zalecane są także leki osłaniające śluzówkę żołądka i przyśpieszające gojenie się wrzodów. Można pić tzw. mleczka lub zażywać tabletki neutralizujące kwas solny. Znaczną ulgę przynoszą pacjentom stosowane od lat zobojętniające preparaty zawierające związki magnezu, glinu – np. Alugastrin, Alusal, sprzedawane zazwyczaj bez recepty. Korzystne są również leki osłaniające błonę śluzową przed działaniem kwasu np. Sukralfat.

 

Autor: Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie