dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Cenne wskazówki w leczeniu nadciśnienia

data dodania: 03.04.2012

Chociaż współczesna medycyna doprowadziła do dużej skuteczności w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, to niestety wciąż są one główną przyczyną zgonów na świecie. Jaka jest tego przyczyna? Czy chorzy mogą coś zrobić, aby temu zapobiec?

prawidłowe leczenie nadciśnieniaW profilaktyce nadciśnienia niezbędnie ważne są regularne pomiary ciśnienia tętniczego. Każdy chory powinien nauczyć się, jak dokonywać takich pomiarów u siebie w domu oraz zapamiętać prawidłową wartość ciśnienia tętniczego, która obecnie wynosi 120 mg/90 mg.

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, przede wszystkim musisz pamiętać o regularnym zażywaniu obniżających stężenie cholesterolu leków hipotensyjnych, oraz innych przepisanych leków kardiologicznych. Nigdy samemu nie odstawiaj żadnego leku, nie możesz również samowolnie zmieniać dawkowania i czasu ich przyjmowania. Takie postępowanie prowadzi nie tylko do obniżenia skuteczności terapii, ale może także doprowadzić do ciężkich powikłań. Nie wolno również przerywać zażywania leków, nawet gdy ciśnienie zostanie unormowane! Skuteczność terapii opiera się bowiem na przewlekłym stosowaniu leków, a w przypadku  ich odstawienia może dojść do groźnego przełomu nadciśnieniowego – nagłego, wysokiego skoku ciśnienia tętniczego, który może zagrażać życiu.

Dodatkowo chorzy na nadciśnienie powinni być świadomi niebezpieczeństw wynikających z zażywania popularnych leków na przeziębienie. Leki przeciwbólowe zawierające aspirynę, ibuprofen oraz pyralginę zatrzymują w organizmie znaczne ilości jonów sodu przyczyniających się do wzrostu ciśnienia. Stosowane w katarze leki obkurczające śluzówkę nosa zawierające pseudoefedrynę lub efedrynę również obniżają skuteczność terapii hipotensyjnej. Preparaty zawierające kofeinę, guaranę oraz żeń-szeń  nie są wskazane w nadciśnieniu, o czym należy pamiętać. Panie natomiast przy wyborze antykoncepcji, powinny zwrócić uwagę na to, że antykoncepcja hormonalna sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Warto wspomnieć również o niezwykle istotnej roli diety oraz aktywności fizycznej w profilaktyce nadciśnienia (patrz: Prawidłowa dieta w nadciśnieniu tętniczym). Niezbędne jest ograniczenie spożycia soli kuchennej, kawy oraz alkoholu i wprowadzenie do jadłospisu  produktów bogatych w kwasy omega-3, owoców oraz warzyw.

Stosując się do powyższych wskazówek znacząco poprawisz stan zdrowia oraz unikniesz unikniesz nadciśnienia w przyszłości związanych z nim przykrych powikłań.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie