dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Celuj szybko w miejsce bólu!

data dodania: 20.08.2012

Kiedy ból głowy, mięśni czy też zębów jest nie do zniesienia, od razu sięgasz po dowolny lek przeciwbólowy. Kiedy w walce z bólem liczy się każda minuta, warto zwrócić uwagę na szybkość, z jaką dany lek uwalnia substancję czynną. Nowoczesne, rozpuszczalne bądź kapsułkowane formy leku, przyniosą Ci szybką ulgę w dotkliwym bólu.

bólAby złagodzić ból chorzy najczęściej sięgają po lek w formie tabletki. Taka postać leku, według norm farmaceutycznych, powinna rozpaść się w przewodzie pokarmowym -  i tym samym uwolnić substancję przeciwbólową - w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Wiadomo, że w przypadku intensywnych dolegliwości bólowych, np. takich jak ból zęba, czas oczekiwania na działanie leku powinien być jak najkrótszy. Pół godziny potrzebne na zadziałanie leku w postaci tabletki to zdecydowanie za długo. Warto poszukać więc innych rozwiązań.

Szybko działające leki przeciwbólowe występują w postaci granulatu do rozpuszczenia, sporządzenia zawiesiny oraz w postaci płynnej, zamkniętej w obrębie miękkiej otoczki kapsułki żelowej.

Zawartość saszetki z granulatem wystarczy rozpuścić w szklance wody, a uwolniona substancja aktywna jest szybciej absorbowana z układu pokarmowego, niż w przypadku tradycyjnej tabletki. Przyjmując płynną postać leku, pomijamy czasochłonną fazę rozpadu, jakiej ulegają tabletki w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na efekty – lek w tej postaci prawie natychmiast zwalcza ból. Ponadto jest łatwy do przygotowania i połknięcia.

Wykonanie tej ostatniej czynność może być niekiedy utrudnione, zwłaszcza u osób starszych. Jest to grupa chorych, u których aplikacja tabletki czy kapsułki twardej może powodować duży dyskomfort. Rozwiązaniem jest więc podanie leku w dogodnej postaci roztworu.

Obecnie na rynku aptecznym znajdziemy kilka preparatów przeciwbólowych występujących w powyższej formie. Zawierają one kwas acetylosalicylowy, nimesulid, ibuprofen, diklofenak, paracetamol, a od pewnego czasu również silnie działający metamizol.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie