dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Cechy dobrego farmaceuty

data dodania: 18.05.2012

Wielu z nas zaczyna martwić się o swoje zdrowie dopiero w momencie pojawienia się objawów choroby. Kiedy czujemy się na tyle dobrze, aby wyjść z łóżka, udajemy się do apteki po poradę i oczekujemy, że farmaceuta profesjonalnie nas obsłuży. Profesjonalizm farmaceuty polega na umiejętności połączenia kilku niezbędnych cech, które pozwalają mu spełnić oczekiwania pacjenta.

farmaceutka

Profesjonalna obsługa w aptece wymaga od aptekarza szczególnych umiejętności. Farmaceuta przede wszystkim musi posiadać duże zdolności interpersonalne, gdyż kontakt z pacjentem jest w tym zawodzie bardzo istotny. Pacjenci są bardzo różni, młodzi i starsi, bardzo często schorowani, ze złym samopoczuciem. Jedni są rozmowni i skorzy do udzielania odpowiedzi, inni natomiast nie lubią opowiadać o sobie. Dobry farmaceuta powinien psychologicznie „wyczuć” pacjenta, aby w odpowiedni sposób obsłużyć każdego z nich. Profesjonalizm wymaga wyrozumiałości, empatii oraz miłego zachowania w każdej sytuacji. Warto w tym momencie dodać, że sama realizacja recepty lekarskiej nie jest wystarczająca do pełnej, poprawnej obsługi. Szanujący się farmaceuta nigdy nie zapomni o poradzie i pocieszeniu chorego. 

Do udzielania porad natomiast niezbędny jest odpowiedni zasób wiedzy. Farmaceuta bez wątpienia posiada bardzo dużą wiedzę merytoryczną, zdobytą nie tylko w czasie jednych z najtrudniejszych studiów magisterskich, ale także później – podczas czynnego wykonywania przez niego zawodu. Praca aptekarza to jedna z tych profesji, w których konieczne jest ciągłe dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji. Farmaceuta musi na bieżąco śledzić nowe preparaty, które pojawiają się w sprzedaży, znać ich składy i zastosowania, wiedzieć, w jakich dawkach i komu mogą zostać wydane. Dobra pamięć jest przy tym niezbędna.

Nie zapominajmy też o tym, że zawód ten obciążony jest dużą odpowiedzialnością, a to wiąże się ze stresem. Już niewielka pomyłka podczas wydawania leku może być przyczyną choroby lub w skrajnych przypadkach śmierci pacjenta! Niezbędne są więc spostrzegawczość i dokładność, które pomagają rozpoznać błędy lub pomyłki przy sporządzaniu i wydawaniu leków, a także duża odporność na pracę pod wpływem stresu. Podzielność uwagi to kolejna cecha, którą winien posiadać farmaceuta. Niejednokrotnie w aptece dochodzi do sytuacji, w których aptekarz wykonuje kilka czynności jednocześnie: realizuje receptę, udziela informacji, pobiera opłaty, wydaje resztę i po raz kolejny kontroluje receptę. Praca taka wymaga zatem skupienia, koncentracji i opanowania.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie