dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Cała prawda o e-papierosach

data dodania: 16.01.2013

E-papierosy stały się bardzo popularne w Polsce w 2009 roku. To właśnie wtedy w centrach handlowych pojawiły się pierwsze stoiska, gdzie można było je kupić. Są to urządzenia elektroniczne, które służą do podawania różnych dawek nikotyny metodą inhalacji.

Cała prawda o e-papierosachNa rynku dostępne są modele do złudzenia przypominające tradycyjne papierosy oraz takie przypominające wyglądem pióro. Każdy e-papieros składa się z trzech podstawowych części. Są to kolejno:

  • kartridż – zbiornik na liquid (płyn zawierający różne dawki nikotyny i innych substancji)

  • atomizer – miejsce podgrzania liquidu, który zamienia się w dym i jest inhalowany przez użytkownika

  • źródło zasilania – najczęściej akumulator

  • dioda – opcjonalnie, imituje żarzenie się prawdziwego papierosa

Zasada działania tych urządzeń jest niesamowicie prosta. W kartridżu znajduje się specjalny płyn zwany liquidem. W jego skład wchodzą:

  • nikotyna – w różnych stężeniach (od 0 do 3,6%)

  • glikol propylenowy – powoduje powstawanie mgiełki, imitującej dym tytoniowy

  • gliceryna – wzmaga efekt powstawania dymu

  • substancje smakowe – np. miętowe, owocowe, tytoniowe

W trakcie zaciągania się, liquid zostaje podgrzany, a powstały dym trafia do płuc użytkownika. Należy dodać, że nie zawiera on substancji smolistych, w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów.

Jak używać e-papierosa? W specjalnych punktach należy zaopatrzyć się w buteleczki z liquidem. Napełnia się nim zużyty wcześniej kartridż. Ponadto należy pamiętać o ładowaniu akumulatora. Z czasem kartridż i atomizer mogą się zużywać. Trzeba je wtedy wymienić.

Koszt zakupu urządzenia jest różny, w zależności od modelu i producenta. Jednak jest to wydatek jednorazowy i po przeliczeniu znacznie bardziej opłacalny niż kupowanie coraz to droższych papierosów. Cena liquidu wacha się pomiędzy 7-28 zł za 10 ml, które wystarcza na 100-200 papierosów w zależności od częstości palenia.

Kolejną zaletą e-papierosów jest fakt, iż nie emitują przykrego zapachu charakterystycznego dla papierosów. W związku z tym można je palić w domu, pubie, kawiarni bez obaw że przeszkadzamy i zatruwamy innych.

Dlatego e-papierosy są dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz ograniczyć lub całkowicie rzucić palenie. Nasz organizm uzależnia się nie tylko od substancji chemicznej jaką jest nikotyna, ale także od odruchu palenia. Stosując plastry lub pastylki nikotynowe nie zapewnimy sobie tego. E-papieros rozwiązuje ten problem.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie