Nie należy jednak wpadać w panikę, jeżeli po wizycie w lesie zauważymy na skórze nieproszonego gościa. Aby infekcja mogła się rozwinąć, kleszcz musi być zakotwiczony w ciele człowieka przez minimum trzy dni. Dlatego po każdej wycieczce, na której mogliśmy napotkać kleszcze, warto się dokładnie obejrzeć i usunąć osobniki które zdążyły nas zaatakować.
Najczęstszym objawem boreliozy jest tak zwany rumień wędrujący. Jest to zaczerwieniona zamiana skórna, wytwarzająca się wokół miejsca ugryzienia. Zazwyczaj posiada ona jeszcze jasną obwódkę. Do innych objawów zaliczamy także:
zmęczenie,
niedowład.
W celu zdiagnozowania boreliozy należy wykonać badania krwi na obecność przeciwciał. W przypadku nasilonych objawów neurologicznych pobiera się płyn mózgowo – rdzeniowy. W leczeniu stosuje się natomiast antybiotyki i środki przeciwbólowe.
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego na wycieczki do lasu wybieraj ubrania zakrywające ciało. Ponadto, zaopatruj się w preparaty odstraszające kleszcze. I pamiętaj o dokładnym oglądnięciu ciała po powrocie do domu.
Autor: diet coach Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto