dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Ból podczas okresu? Możesz temu zapobiec!

data dodania: 10.09.2012

Wiele kobiet w trakcie miesiączkowania doświadcza różnych, mniej lub bardziej nasilonych dolegliwości zdrowotnych. Niektórzy lekarze ginekolodzy mają skłonność do bagatelizowania skarg kobiet żalących się na bóle podczas miesiączek. Tymczasem powodów bólu może być wiele, a niekiedy jest to objaw poważnej choroby. Dowiedz się, czym mogą być spowodowane Twoje dolegliwości i jak się ich pozbyć.

ból podczas okresuNiektóre kobiety  w trakcie miesiączki odczuwają zawroty głowy, mdłości, mają biegunkę lub wymiotują. Większość jednak odczuwa intensywny ból w dolnych partiach brzucha.  Często wynika on ze specyficznej budowy narządu rodnego. Gdy masz wąską szyjkę macicy, może go powodować napierająca krew miesiączkowa. Najczęściej jednak po urodzeniu pierwszego dziecka dolegliwości te ustępują. Kobiety z tzw. tyłozgięciem macicy częściej niż inne odczuwają bolesność okresu. Jest to cecha wrodzona lub nabyta, w tym przypadku pozostaje leczenie chirurgiczne. 

Gdy ginekolog stwierdzi, że kształt narządów rodnych nie jest przyczyną dolegliwości, a miesiączkowanie bardzo dokucza, może okazać się, że źródłem problemów są torbiele jajników. Jajniki pokryte są wtedy pęcherzami wypełnionymi płynem, powstałymi z niedojrzałych pęcherzyków jajnikowych. W tym przypadku pomoże leczenie farmakologiczne lub przeprowadzenie nieskomplikowanej operacji. Kolejną przyczyną bólu mogą być również mięśniaki występujące w ścianie macicy. Są to guzy powstałe z tkanki mięśniowej, które nieleczone przyczyniają się do rozwoju anemii i niepłodności. Inną kobiecą chorobą, która może wywoływać ból jest endometrioza. Polega ona na nadmiernym rozroście śluzówki macicy, przez co maciczna błona śluzowa pojawia się nawet w jajowodach lub innych narządach. Chorobę leczy się operacyjnie bądź farmakologicznie. 

Podstawową przyczyną bólu podczas menstruacji są jednak naturalnie występujące w organizmie substancje - prostaglandyny. Drażnią one układ nerwowy i wywołują skurcze macicy.  Na szczęście, jeżeli nie cierpisz na żadne poważniejsze schorzenia ginekologiczne, możesz spróbować pomóc sobie sama. 

Odstaw używki - kawa i herbata nie tylko ogólnie pobudzają, ale i wzmagają wrażliwość na ból. W tych dniach zamiast kawy lepiej pić napar z rumianku, mięty, lipy lub melisy. Należy unikać także alkoholu.
Zmień swój jadłospis - gdy masz okres nie funduj sobie żadnych tłustych i smażonych mięs ani słodyczy. Nie dodawaj też do dań dużo soli. W jadłospisie powinno znaleźć się dużo warzyw (fasolka, brokuły, kukurydza, pomidory, ziemniaki), ryb, polędwicy, mlecznych przetworów oraz owoców.
Unikaj nadmiernego wysiłku - nie oznacza to jednak konieczności przerwania czynnego relaksu. Wskazane są spacery, joga i pływanie, które rozluźnią napięte mięśnie. 
Sięgnij po lek przeciwbólowy - pośród ogólnie dostępnych leków, wybierz ten najbardziej skuteczny dla ciebie. Jeśli on nie pomoże, poproś lekarza o przepisanie silnego leku przeciwbólowego.
Zrób ciepły okład - jeśli nie pomogą ciepłe kąpiele, zastosuj kompres z ciepłej wody lub ciepły termofor. Połóż go na brzuchu lub na dolnej części pleców w pozycji leżącej, odpoczywaj tak kilkanaście minut.
Zastosuj antykoncepcję - pigułki antykoncepcyjne hamują owulację, dzięki czemu organizm produkuje mniej prostaglandyn. Przyjmowanie pigułek rozwiązuje więc często problem z bolesnymi menstruacjami, ale niestety należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu i przykrych skutkach niepożądanych. 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie