dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Balon żołądkowy jako nieoperacyjna metoda leczenia otyłości

data dodania: 03.10.2012

Leczenie chirurgiczne jest ostateczną, ale najbardziej skuteczną metodą w walce z otyłością. Do takiego leczenia kwalifikują się pacjenci o wskaźniku BMI (Body Mass Index) powyżej 40. Jednak podstawowym warunkiem jego zastosowania jest wyczerpanie wszelkich innych metod nieinwazyjnych.

Balon żołądkowyOprócz wielu zalet, leczenie chirurgiczne charakteryzuje się długą listą przeciwwskazań. Są to między innymi:

  • wiek: nie powinno być stosowane u dzieci, młodzieży i osób powyżej 55 roku życia

  • schorzenia: nie stosuje się tej metody u osób ze zdiagnozowaną chorobą nerek, serca czy wątroby

  • choroby psychiczne i depresja: są bezwzględnym przeciwwskazaniem.

Stosunkowo bezpieczną metodą leczenia chirurgicznego jest założenie balonu żołądkowego. Jest to metoda nieoperacyjna, przeprowadzana dzięki specjalnej kamerze endoskopowej, bez potrzeby cięcia. Specjalny balon umieszczany jest w żołądku, a następnie wypełniany jest solą fizjologiczną z dodatkiem niebieskiego barwnika. Stanowi to zabezpieczenie w razie pęknięcia balonu. W takim przypadku mocz pacjenta zabarwi się na niebiesko i jest to sygnał, żeby zgłosić się do lekarza. Balon jest wykonany z tworzywa odpornego na działanie kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Zajmuje on dużą część narządu, co sprawia że jedząc małe porcje czujemy się syci a w rezultacie chudniemy. Po uzyskaniu odpowiedniej wagi, balon jest usuwany z ustroju.

Rezultaty są naprawdę imponujące. Otóż w ciągu 6 miesięcy obserwuje się spadek masy ciała od 15 do 25 kilogramów! Niestety zdarza się, że po usunięciu balonu pacjenci doświadczają efektu jo-jo i tyją ponownie.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie