dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Bądź w ruchu! Cz.II

data dodania: 22.03.2012

Zima nie była w tym roku wyjątkowo ciężka, ale i tak dla wielu z nas oznaczała słodkie lenistwo przy suto zastawionym stole. Czas obudzić się z zimowego snu i uczynić to w sposób energiczny: zacząć uprawiać sport!

jazda roweremJeżeli przerwa w uprawianiu sportu była długa, początkowy wysiłek, niezależnie od rodzaju aktywności powinien być krótki i niezbyt intensywny. Twoje tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę. Tętno można zmierzyć pulsometrem lub kontrolować je w naturalny sposób – intensywność treningu jest prawidłowa, jeżeli możesz w miarę swobodnie, bez zadyszki rozmawiać. Co ważne, z czasem - wraz ze wzrostem poziomu wytrenowania organizmu - czas treningu będzie się stopniowo wydłużał, a tętno będzie spadać.

Włóż rolki

Jazdę na rolkach od łyżwiarstwa odróżnia to, że jest aktywnością bardziej uniwersalną. Poza tym, sama jazda na rolkach jest w zasadzie imitacją ruchów, które wykonują łyżwiarze. Co ciekawe, rolki zostały wynalezione właśnie po to, aby umożliwić miłośnikom łyżew treningi także w trakcie ciepłych pór roku. Rekreacyjna jazda na rolkach po asfaltowych alejach przypomina szybkie łyżwiarstwo, a dodatkowe wprowadzenie różnych freestylowych ewolucji – łyżwiarstwo figurowe.

Poza zakupem rolek, warto sprawić sobie ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask. Dobór pozostałych elementów stroju zależy już tylko od indywidualnego gustu rolkarza oraz temperatury otoczenia.

Wsiądź na rower

Jazda na rowerze, choć nie zawsze lekka - jest łatwa i przyjemna. Do roweru trzeba mieć odrobinę cierpliwości, wymaga on bowiem czyszczenia i konserwacji. Oczywiście nakłady pracy nie są na tyle duże, by przesłoniły korzyści wynikające z jazdy na rowerze. Rower jest przyjazny dla środowiska, zazwyczaj stosunkowo tani, świetnie nadaje się do rodzinnych wypadów. Jeszcze niedawno na polskich drogach królowały popularne składaki marki Wagant lub Wigry. Dziś do wyboru mamy również rowery przystosowane do jazdy wyłącznie po szosie lub w terenie. Jeżeli po wieloletniej przerwie decydujesz się na tego rodzaju aktywność fizyczną, rower trekkingowy będzie najlepszy – wygodnie będziesz się nim poruszać po większości nawierzchni.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie