dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) Cz. I

data dodania: 08.08.2012

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba cywilizacyjna XXI wieku, o przewlekłym charakterze i alergicznym podłożu. Niestety, często z problemem tym borykają się małe dzieci. AZS pojawia się zazwyczaj między drugim, a trzecim miesiącem życia i - choć zdarza się, że objawy po kilku latach ustępują - czasami trzeba walczyć z nim przez całe dorosłe życie. Warto wiedzieć, jak przynieść ulgę podrażnionej skórze.

atopowe zapalenie skóryMimo, że od lat toczy się dyskusja dotycząca przyczyn występowania tej choroby, dokładne jej źródła nadal nie są znane. Najistotniejsze  wydają się jednak czynniki immunologiczne.  W skórze, pod wpływem różnych substancji uczulających, dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi odpornościowej, której skutkiem są uciążliwe objawy opisywanego schorzenia. Warto zauważyć, że dzieciom z AZS dodatkowo często towarzyszą inne choroby alergiczne: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek oraz nietolerancja niektórych pokarmów.  Do najczęściej spotykanych alergenów pokarmowych zaliczają się mleko krowie i jego przetwory, białka pszenicy, jaja kurze, truskawki, czekolada, kakao, ryby i orzechy. Jeśli dziecko uczulone jest na którykolwiek składnik pożywienia, należy wykreślić go z diety i pilnować jej przestrzegania. Innymi alergenami są też pyłki, kurz czy sierść zwierząt domowych, których chore dziecko powinno bezwzględnie unikać. Istotną rolę w przebiegu atopii pełni również stan środowiska naturalnego, w którym dziecko się znajduje - im więcej zanieczyszczeń, tym silniejsze działanie toksyn, słabszy naskórek i w efekcie nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego.

Ponadto wskazuje się na istotną rolę czynników genetycznych. Dziecko, którego jedno z rodziców cierpi na atopię, jest zagrożone 20-40% ryzykiem odziedziczenia choroby. W przypadku,  gdy obydwoje rodziców choruje,  ryzyko to wzrasta do 60%. Uważa się również, że AZS jest schorzeniem psychosomatycznym. Oznacza to, że jednym z powodów występowania zmian na skórze mogą być czynniki psychiczne, takie jak stres czy traumatyczne wydarzenia.

Do charakterystycznych, najczęściej występujących objawów AZS zaliczamy zaczerwienienie, świąd, suchą i łuszczącą się skórę. Typowe umiejscowienie zmian to twarz oraz zgięcia kolan i łokci, mogą się one jednak pojawiać niemal na całym ciele. W bardziej zaawansowanym stadium choroby może wystąpić opuchlizna, wysięk, pęcherze wypełnione cieczą oraz infekcje skórne. Z powodu łuszczących się zmian, choroba ta często bywa mylona z łuszczycą, która ma jednak odmienne podłoże.

Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w każdym wieku i ustępować samoistnie lub utrzymywać się przez całe życie, z okresami remisji i zaostrzeń. W zależności od wieku chorego, charakteru zmian oraz ich rozmieszczenia, w przebiegu choroby wyróżnia się trzy fazy:

1) Faza niemowlęca, która pojawia się w trzecim miesiącu i trwa do drugiego roku życia. Rumień obserwuje się na policzkach, owłosionej skórze głowy oraz powierzchniach wyprostnych kończyn. Mogą wystąpić również obficie sączące się, grudkowe wypryski. Zwykle u dzieci w tym wieku świąd skóry nie występuje.
2) Faza dziecięca, trwająca do 12 roku życia. Może rozwinąć się z fazy niemowlęcej, bądź też powstać zupełnie od nowa. Zmiany pojawiają się w zgięciach łokci, kolan oraz w okolicach nadgarstków. Są one bardzo swędzące, przez co mogą pojawić się także wtórne infekcje skórne, będące wynikiem intensywnego drapania.
3) Faza młodzieńcza i osób dorosłych, która rozpoczyna się dopiero po 12 roku życia. W tej fazie zmiany skórne dotyczą głównie skóry głowy, szyi i twarzy. Charakteryzuje się ona naprzemiennym występowaniem okresów zaostrzeń i samoistnych remisji.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie