dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Antybiotyk - jak go stosować?

data dodania: 16.01.2012

Jedną z najczęstszych infekcji dopadającą wielu z nas w obecnej porze roku jest przeziębienie, czyli ostre zakażenie górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że pomimo stosowania licznych preparatów, objawy przeziębienia nasilają się bądź występują nowe dolegliwości. Wówczas niezbędny może okazać się antybiotyk.

antybiotykiLekarz na podstawie objawów ustala tło zakażenia i dobiera odpowiedni specyfik. Antybiotyki stosuje się bowiem tylko do leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych, a nie wirusowych.

Leki te bezpośrednio niszczą bądź hamują wzrost bakterii. Natomiast ich skuteczność zależy od odpowiedniego stężenia w tkankach i czasu trwania terapii. Z tego powodu niezmiernie ważne jest przyjmowanie ich w określonych odstępach czasu oraz kontynuowanie terapii nawet po ustąpieniu objawów. Przedwczesne odstawienie antybiotyku (po 2-4 dniach) uodparnia bakterię, co prowadzi do braku jego skuteczności przy kolejnej infekcji.

Większość antybiotyków oprócz niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych, niszczy również naturalną, dobroczynną florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego. Prowadzi to do zaburzenia syntezy witamin, biegunek, obniża odporność i sprzyja rozwojowi grzybicy. Aby temu zapobiec zaleca się jednoczesne stosowanie preparatów probiotycznych, zawierających pałeczki bakterii kwasu mlekowego. Odbudowują one naturalną florę jelitową, co zapobiega przykrym skutkom antybiotykoterapii.

Skuteczna dobowa dawka probiotyku to około miliard komórek bakterii, a więc tyle ile znajduje się w litrze jogurtu naturalnego. Należy pamiętać, że zawarty w jogurcie wapń może zaburzać wchłanianie antybiotyku, a tym samym obniżać jego skuteczność. Dlatego zaleca się preparaty probiotyczne dostępne w formie kapsułek lub zawiesin. Zażywa się je godzinę przed lub po przyjęciu antybiotyku i kontynuuje się ich suplementację nawet do dwóch tygodni po zakończeniu terapii antybiotykami.

Pojawienie się antybiotyków zrewolucjonizowało medycynę i okazało się skutecznym narzędziem w walce o zdrowie. Rezygnacja z przyjmowania tych cennych leków wydaje się dziś niemożliwa. Należy jednak korzystać z nich rozsądnie i wyłącznie po konsultacji lekarskiej, dodatkowo stosując probiotyki, co umożliwi nam szybki powrót do zdrowia.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie