Pierwszą z metod rozpoznawczych choroby jest zmierzenie temperatury ciała. Wysoka gorączka dochodząca często nawet do 40 stopni świadczy o anginie.
Drugą metodą jest sprawdzenie czy nie mamy widocznie powiększonych, zaczerwienionych migdałków lub czy nie występuję na nich biały nalot.
Warto także zwrócić uwagę czy silny ból gardła nie nasila się podczas przełykania, a także czy ból promieniuję aż do uszu.
Dodatkowo anginie zazwyczaj towarzyszą: brak apetytu, ogólne osłabienie organizmu, czy zmiana barwy głosu.
Angina leczona jest za pomocą antybiotyków wydawanych na receptę, stąd wizyta u lekarza okaże się niezastąpiona.
Anginę ropną, którą rozpoznamy po charakterystycznym białym nalocie na migdałkach, leczy się za pomocą antybiotyków, takich jak chociażby penicylina czy też antybiotyk makrolidowy (antybiotyk wykazujący działanie bakteriostatyczne).
W leczeniu anginy stosuje się również leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, jak chociażby zawierające paracetamol, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy.
W celu zmniejszenia bólu gardła, zaopatrzmy się w napar z szałwii czy rumianku, gdyż wykazują one wyjątkowo silne działanie przeciwzapalne, jak również łagodzą silny ból gardła.
Świetnym rozwiązaniem są również ciepłe okłady na gardło.
Podczas anginy należy także pamiętać o lekkostrawnej diecie (definitywnie rezygnujemy z dań gorących, pikantnych oraz tłustych- najlepiej na rzecz zup), która nie podrażni bolącego gardła, a także nie wolno zapominać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (szczególnie zalecana jest herbata malinowa czy mleko z miodem).
Leczenie anginy zawsze wymaga konsultacji lekarskiej!
Autor: Aleksandra Święcicka
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto