dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Alergia- wiosenna dolegliwość

data dodania: 18.03.2012

„Byle do wiosny”- te słowa wielokrotnie powtarzaliśmy w ciągu zimy. Kiedy więc nadeszły długo wyczekiwane cieplejsze i słoneczne dni, nasze samopoczucie się poprawiło. Życie mogłoby wydać się idealne, gdyby nie pewna uciążliwa wiosenna dolegliwość- alergia.

alergieWiększość z nas wraz z nadejściem wiosny odczuwa przypływ sił witalnych. Dni stają się coraz dłuższe, słońce przygrzewa, rośliny zaczynają kwitnąc, robi się zielono i możemy podziwiać pierwsze wiosenne kwiaty. Niestety - dla alergików wiosna nie zawsze jest powodem do radości. Jest to bowiem okres wzmożonego ataku różnego rodzaju alergenów, zwłaszcza pyłków traw i drzew.

Pyłkowica, czyli alergia wziewna, jest szczególnym utrapieniem dla chorych, gdyż łączy się bezpośrednio z oddychaniem, którego przecież nie można powstrzymać. Z każdym wdechem do organizmu dostaje się coraz więcej alergenów, które powodują takie dolegliwości jak katar, kaszel, świąd i duszności. Chory może odczuwać również uporczywe bóle głowy, które pojawiają się zwykle pod koniec lutego lub na początku marca i trwają przez kolejne miesiące.

W marcu najsilniej alergizują pyłki leszczyny i olszy, w kwietniu natomiast pyli brzoza, a w maju babka i trawy. Niezależnie od miesiąca uczulają obecne w powietrzu zarodniki pleśni.

Jeżeli podejrzewasz u siebie alergię, gdyż w poprzednich latach spotkały Cię już podobne dolegliwości, udaj się do alergologa, który wykona podstawowe testy. Kiedy okaże się, że jesteś uczulony na konkretne pyłki, pomocna może okazać się immunoterapia, która osłabia szkodliwe działanie substancji uczulających nasz organizm. Badania takie najlepiej robić zimą, aby jak najwcześniej rozpocząć szczepienia odczulające.

Ponadto doraźnie w zwalczaniu objawów alergii możesz sięgnąć po odpowiednie preparaty dostępne w aptekach bez recepty (np. Claritine, Zyrtec, Allertec). Blokują one działanie histaminy, która wyzwala się w organizmie w czasie reakcji alergicznej, dzięki czemu likwidują katar, kichanie, obrzęk spojówek, pokrzywkę i świąd.

Autor: Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie