dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Aby żyły nie stały się żylakami… Cz II

data dodania: 01.06.2012

Żylaki są chorobą. Ta świadomość staje się coraz bardziej powszechna w społeczeństwie, a chorzy obecnie mogą korzystać z coraz większej ilości metod skutecznie ograniczających tę dolegliwość.

żylakiNadwaga utrudnia prawidłowe krążenie i przyczynia się do hamowania odpływu krwi z nóg, a wiec sprzyja rozwojowi żylaków. Osoby otyłe i z nadwagą w pierwszej kolejności powinny zmienić dietę, aby schudnąć. Powinna ona obfitować w znaczną ilość błonnika, przeciwdziałającego zaparciom, a przez to pośrednio żylakom. Warto wzbogacić jadłospis o produkty bogate w rutynę, zwiększającą napięcie i szczelność ściany żył (aronia, kasza gryczana). Inne cenne związki dla diety przeciwżylakowej to przeciwutleniacze: witamina E i C. Należy pić dużo wody mineralnej, naturalnych soków warzywnych i owocowych oraz zielonej herbaty.  Sól, która zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja obrzękom powinno się ograniczyć. Palacze muszą pamiętać, że palenie sprzyja żylakom, dlatego najlepiej, aby rzucili ten szkodliwy nałóg.

Wzmożona aktywność fizyczna jest jak najbardziej pożądana również dla osób cierpiących na żylaki. Ruch nie tylko wzmacnia mięśnie, ale i poprawia krążenie. W przypadku żylaków może to być każdy ruch nieobciążający specjalnie stóp. Doskonałe mogą okazać się spacery, bieganie i pływanie. W przypadku żylaków wskazane są zwłaszcza ćwiczenia z nogami uniesionymi do góry np. tzw. nożyce czy rowerek. Unikać jednak należy ćwiczeń wymagających dużego napinania mięśni. Warto również zastosować odpowiedni masaż nóg. W pozycji leżącej nogi należy masować w kierunku od stóp do pachwin. Masaż jest zalecany zwłaszcza wieczorem przed snem i rano, zaraz po obudzeniu. Masaż poprawi krążenie, zmniejszy obrzęk i zlikwiduje uczucie ciężkości.

Z innych istotnych zaleceń w profilaktyce choroby żył kończyn jest unikanie gorąca. Ciepło powoduje rozszerzenie żył. Należy zrezygnować więc z sauny, a zamiast gorących kąpieli brać krótki, letni prysznic.  

Odpowiedni ubiór również ma znaczenie. Obcisła  garderoba, zwłaszcza uciskająca w pasie lub w okolicach pachwin, która może zaciskać naczynia i utrudniać odpływ krwi z nóg jest przeciwskazana. Samonośne pończochy czy podkolanówki z obcisłym ściągaczem, wysokie obcasy (idealny to 2,5-3 cm), wysokie cholewki w botkach i buty z wąskimi noskami to szczególne elementy ubioru, które powinny zniknąć z szafy osób z predyspozycjami do żylaków. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są specjalne przeciwżylakowe rajstopy i podkolanówki.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów walki z żylakami zawsze można wspomóc się preparatami dostępnymi bez recepty w aptece. Istnieje dużo ziół pomocnych w niewydolności krążenia żylnego. Można je stosować w formie naparów do picia, kąpieli, okładów na nogi czy maści do smarowania. Szczególnie cenne w tym przypadku będą preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca – escynę, diosminę, trokserutynę oraz heparynę.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie