dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

10 pytań do farmaceuty Cz.II

data dodania: 22.05.2012

Definicja zawodu farmaceuty, mówi, że są to wysoko wykwalifikowani specjaliści, zajmujący się ochroną zdrowia publicznego, wykonujący czynności mające zapewnić optymalny stan zdrowotny pacjentów. W poniższym artykule rozwijamy powyższe stwierdzenie udzielając odpowiedzi na pytania, które chcielibyście zadać farmaceucie.

farmaceuta

Jak postrzegany jest farmaceuta przez pacjenta?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki jest farmaceuta. Jeżeli jest on zadowolony ze swojej pracy i potrafi w miły sposób doradzić pacjentowi, wówczas traktowany jest jako profesjonalista i pracownik służby zdrowia. Natomiast farmaceuta, który pośpiesznie wydaje leki, nie zwracając przy tym najmniejszej uwagi na potrzeby chorych, postrzegany jest jako osoba nieprofesjonalna, dbająca tylko o zysk. Taki farmaceuta nie cieszy się szacunkiem i powoduje, że zawód aptekarza coraz częściej utożsamiany jest z handlem.

Czy farmaceutę obowiązuje system szkoleń ciągłych?

Tak, jest to jeden z zawodów, w których nauka odbywa się przez całe życie. Prawo farmaceutyczne nakłada na aptekarzy obowiązek zdobywania tzw. punktów, które uzyskuje się w trakcie specjalnych kursów i szkoleń. Każdy farmaceuta powinien uzyskać 100 punktów w trakcie 5 lat.

Ile zarabia farmaceuta w aptece w Polsce i za granicą?

Zarobki farmaceutów w polskiej aptece są bardzo różne i zależą między innymi od regionu kraju i posiadanego doświadczenia. Świeżo upieczony magister po studiach może liczyć na wynagrodzenie w przedziale ok 2. 500 – 3. 500 zł netto. Po pięciu latach pracy aptekarz może starać się o tytuł kierownika apteki - wówczas jego obowiązki znacznie się zwiększają, a pensja mieści się w przedziale od 4. 000 do ok 7. 000 zł netto. Za granicą natomiast zarobki są znacznie wyższe i w zależności od kraju mogą w przeliczeniu wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie!

Czy praca w aptece jest ciężka?

Zazwyczaj w aptekach obowiązuje system pracy zmianowej: przed i popołudniowej. Jeżeli apteka prowadzi dyżury nocne, można pracować również na zmianę nocną. Pracując na pełnym etacie należy przychodzić do apteki na 8 h przez 5 dni tygodnia lub 7 h i w co drugą sobotę. Praca aptekarza nie należy do najtrudniejszych, nie można jednak zapominać o obciążeniach związanych z jej wykonywaniem – takich jak odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta – generujących nieunikniony w takich sytuacjach stres.

Czy to prawda, że farmaceuci nie lubią się z lekarzami?

 Mit o nieprzychylności lekarzy do farmaceutów ma swoje podstawy ze względu na częsty konflikt interesów (np. ostatnia reforma służby zdrowia), aczkolwiek w obecnych czasach coraz więcej lekarzy współpracuje z farmaceutami. Współpraca lekarza z farmaceutą klinicznym na poszczególnych oddziałach w szpitalach zazwyczaj prowadzi do poprawy wyników leczenia i zoptymalizowania kosztów, dlatego coraz częściej w zawodach tych mamy do czynienia z partnerstwem i wzajemnym szacunkiem.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie