dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pigułka antykoncepcyjna - fakty i mity Cz. III

data dodania: 15.04.2012

Pierwsze pigułki antykoncepcyjne ze względu na niezwykle wysokie dawki hormonów wykazywały wiele poważnych działań niepożądanych. Od tamtej pory zmieniono dawkę i rodzaj zastosowanych hormonów, opracowano preparaty dwu- i trójfazowe. Obecnie pigułki można uznać za leki dobrze poznane i w miarę bezpieczne.

antykoncepcja hormonalnaPigułki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości związane z PMS

Fakt: Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają dolegliwości związane z PMS (złe samopoczucie, bolesność piersi, bóle w dole brzucha, bóle głowy, nastroje depresyjne, zmęczenie, trudności z koncentracją) oraz zmniejszają intensywność krwawienia, regulują czas występowania i długość trwania krwawień miesięcznych.

Brak krwawienia w czasie 7-dniowej przerwy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oznacza ciążę.

Mit: Jeśli w trakcie 21-dniowego cyklu żadna tabletka nie została pominięta, nie przyjmowano innych leków mogących zahamować działanie antykoncepcji hormonalnej oraz nie doszło do wymiotów lub biegunki mogących zmniejszyć wchłanianie zawartych w pigułce hormonów, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Należy wtedy kontynuować przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli jednak do krwawienia nie dojdzie przez 2 kolejne cykle, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Fakt: Pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Choroba zakrzepowo-zatorowa polega na tworzeniu się w żyłach i tętnicach zakrzepów, które mogą zamykać naczynia krwionośne. Nagłe oderwanie zakrzepu może prowadzić do groźnych dla życia powikłań, takich jak udar czy zawał. Z tego względu pigułki antykoncepcyjne nie powinny być przepisywanie kobietom, u których występowały lub występują zaburzenia krążenia krwi.

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych poprawia cerę.

Fakt: Pigułka antykoncepcyjna korzystnie wpływa na cerę: znikają typowe objawy łojotokowe, zmniejsza się trądzik, maleje skłonność do nadmiernego męskiego owłosienia.

 Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób.

Fakt: Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko występowania łagodnych zmian gruczołu piersiowego: łagodnych nowotworów sutka i zmian dysplastycznych. Ponadto zmniejsza częstotliwość występowania zrostów śluzówki macicy (mniejsze ryzyko rozwoju mięśniaków macicy). Ten efekt jest długotrwały i występuje nawet kilkanaście lat po odstawieniu pigułki. Antykoncepcja hormonalna chroni również przed niektórymi infekcjami szyjki macicy i jamy macicy, zmniejsza częstotliwość występowania zapaleń przydatków i ciąż pozamacicznych.

Pigułka może nasilać stany depresyjne

Fakt: Zawarte w pigułce progestageny mogą powodować depresję. Problem ten dotyczy najczęściej kobiet, które z natury miewają gorsze nastroje w drugiej połowie cyklu.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie